01.10.2021

Skola2030 aktualitātes septembrī/oktobrī, 2021

Profesionālās pilnveides kursi skolotājiem par vidusskolas padziļināto kursu saturu un pieeju

Skolotāji, kuri šogad un nākamo divu mācību gadu laikā vadīs padziļinātos kursus vidējās izglītības pakāpē, varēs piedalīties Skola2030 īstenotajos pedagogu profesionālās pilnveides kursos “Mācību saturs un pieeja padziļināto kursu īstenošanā”. Ir sākusies pieteikšanās 5 padziļināto kursu pedagogiem par šādiem kursiem: Svešvaloda II, Matemātika II, Sociālās zinātnes II, Vēsture II un Fizika II. Padziļinātajiem kursiem Ķīmija II, Ģeogrāfija II, Bioloģija II, Programmēšana II, Kultūra un māksla II, Dizains un tehnoloģijas II un Latviešu valoda un literatūra II pieteikšanās pakāpeniski tiks atvērta nākamo mēnešu laikā.

Šo profesionālās pilnveides kursu mērķis ir sagatavot skolotājus padziļināto kursu efektīvai īstenošanai vidējās izglītības pakāpē. Mācības ir izstrādātas atbilstoši katra padziļinātā kursa saturam, un skolotājiem būs iespēja padziļināt zināšanas gan par kursa satura jautājumiem, gan
mācību pieeju. Mācību process tiks organizēts tā, lai skolotājiem sniegtu praktisku pieredzi konkrētā padziļinātā kursa mācīšanā. Nozīmīgākajiem un jaunajiem padziļinātā kursa satura tematiem ir piesaistīti augstskolu mācībspēki un nozares profesionāļi.

Profesionālās pilnveides kursi visām grupām norisināsies no 2021. gada oktobra līdz 2022. gada novembrim. Informācija par kursiem un aicinājums uzrunāt skolotājus tika nosūtīta visiem skolu vadītājiem. Ja rodas papildu jautājumi, lūdzam rakstīt e-pastu uz info@skola2030.lv vai zvanīt pa tālruni 66051907.

Izglītības tehnoloģiju mentoru kursi

Oktobrī sāksies jaunie izglītības tehnoloģiju mentoru kursi. Skola2030 pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursos “Izglītības tehnoloģiju mentora loma mērķtiecīgai tehnoloģiju izmantošanai mācībās” apgūtais ļaus darbā atbalstīt novada/valstspilsētas izglītības iestāžu pārējos pedagogus. Informāciju par pieteikšanos kursiem tika nosūtīta pašvaldību izglītības pārvaldēm, pirmsskolu un skolu direktoriem.

Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par izglītības tehnoloģiju mentoru kursiem: https://skola2030.lv/lv/skolotajiem/izglitibas-tehnologiju-mentori.

Ja rodas papildu jautājumi, lūdzam rakstīt e-pastu uz info@skola2030.lv vai zvanīt pa tālruni 66051907.

Izglītības iestādēm pieejama mācīšanās platforma skolo.lv

Sākot no šī mācību gada, visām izglītības iestādēm Latvijā, kas īsteno vispārējās izglītības saturu, ir pieejama mācīšanās platforma skolo.lv. Tā nodrošina visām izglītības iestādēm, to skaitā pirmsskolām, vispārizglītojošām mācību iestādēm un profesionālās izglītības iestādēm, bezmaksas piekļuvi mācīšanās platformai, kas veidota uz Moodle bāzes, un tās lietošanu.

Mācīšanās platforma skolo.lv ir pilnvērtīgs risinājums mācību procesa īstenošanai – kā klātienē, tā attālināti un kombinēti, – kas apvieno gan iespēju strukturēti un pēctecīgi piedāvāt skolēniem mācību saturu, gan saziņas risinājumu, gan iespēju skolotājiem veidot savus e-kursus. Tajā skolēns var apgūt mācību tematu, pildīt uzdevumus, sazināties ar skolotāju, klasesbiedriem, koplietot dokumentus un veidot savu darbu kolekcijas jeb portfolio. Skolotājs – saņemt skolēnu darbus, sekot skolēnu darbībām platformā, sniegt atgriezenisko saiti.

Papildus skolo.lv pieejami Skola2030 ekspertu veidoti e-kursu paraugi visos mācību priekšmetos no pirmsskolas līdz vidusskolai, kurus skolotājs var nokopēt un izmantot darbā ar saviem skolēniem, tos papildināt un pilnveidot. Šādu e-kursu paraugi pieejami mācību priekšmetos un kursos klasēs, kas jau uzsākušas īstenot pilnveidoto mācību saturu.

Kā izglītības iestāde var pieteikties mācību e-videi skolo.lv? Ja izglītības iestādes viens vai vairāki skolotāji vēlas izmantot jauno mācīšanās platformu, lūdzam izglītības iestādes vadītāju aizpildīt pieteikuma anketu tīmekļvietnes skolo.lv sadaļā “Piesaki skolu”, norādot izglītības iestādes virslietotāju (sistēmas administratoru, kam būs plašākas tiesības nekā pārējiem lietotājiem).

Vairāk informācijas šeit https://bit.ly/skolo_lv.

Skolo.lv ir pieejams lietotāju atbalsta dienests, kas ir gatavs atbalstīt gan katru lietotāju, gan skolas IT personālu mācību e-vides izmantošanā. Jautājumus iespējams uzdot, rakstot info@skolo.lv vai zvanot pa tālruni +371 66051908.

Būs pieredzes kopienas grupas izglītības pārvalžu vadītājiem un metodiķiem

Šajā mācību gadā tiek veidotas pieredzes apmaiņas kopienas arī pašvaldību izglītības pārvalžu vadītājiem un metodiķiem. Kopienas mērķis ir rosināt savstarpēju pieredzes apmaiņu un atbalstīt citam citu pilnveidotā mācību satura īstenošanā. Dalība mācīšanās kopienā paredz regulāras klātienes un tiešsaistes tikšanās visu mācību gadu, kas ietver sarunas mazās grupās un atsevišķas grupas atbilstoši vajadzībām vadītājiem un metodiķiem. Īpaša uzmanība tiks pievērsta profesionālā atbalsta sistēmu veidošanai izglītības iestādēs. Informācija ir nosūtīta visiem izglītības pārvalžu vadītājiem, metodiķiem un speciālistiem izglītības jomā. Jautājumu gadījumā aicinām sazināties ar Rasu Dirvēnu (rasa.dirvena@skola2030.lv).

Pirmsskolu vadības komandas tiekas ieviešanas semināros

23. un 30. septembrī pirmsskolu vadības komandas tikās ieviešanas semināros “Atbalsts katram bērnam un skolotājam” par pilnveidotā mācību satura īstenošanu savā izglītības iestādē, ņemot vērā bērnu mācīšanās vajadzības un nepieciešamību skolotājiem kopīgi plānot, lai bērns sasniegtu plānotos rezultātus. Līdzīgi ieviešanas semināri pavasarī notika to izglītības iestāžu vadības komandām, kuras īsteno vispārējās izglītības saturu pamata un vidējās izglītības pakāpē. Semināra laikā dalībnieki tika aicināti dalīties ar saviem labās prakses piemēriem un pieredzi par vērtēšanas sistēmu un darba organizāciju, ar nākamā gada prioritātēm, kas saistītas ar pārmaiņu procesiem, lai atrastu domubiedrus un sadarbības partnerus.

Vebināri pirmsskolas un sākumskolas skolotājiem “Mācīsimies kopā!”

Augustā Skola2030 organizēja vebinārus pirmsskolas un sākumskolas skolotājiem kā atbalstu, uzsākot mācību gadu – kā veidot klasē mācīšanās kopienu, kā palīdzēt bērniem attīstīt un pilnveidot pašvadītas mācīšanās un sadarbības prasmes:

Vebināri par vidusskolas starpdisciplināro kursu “Projekta darbs”

30. septembrī notika vebināri, kuru mērķis bija padziļināt izpratni par kursa “Projekta darbs” koncepciju un demonstrēt idejas un/ vai piemērus tā īstenošanai katrā no projekta darba veidiem, kā arī skaidrot projektu kā metodisko paņēmienu un iepazīstināt ar sagatavoto mācību materiālu “Vadlīnijas projekta darba novērtēšanai (darba versija)”.

Vebināru ieraksti būs pieejami Skola2030 mājaslapā: https://www.skola2030.lv/lv/atbalsts/atbalsts-istenosanai/vebinari

Citi vebināri

Kā mācīsimies sporta un veselības kursu vidusskolā? Vebinārā Skola2030 ekspertes Inese Bautre un Maija Priedīte stāsta par to, kas ir svarīgākais, kas jāzina par sporta un veselības kursa apguvi vidusskolā pilnveidotā mācību satura un pieejas ietvaros. https://www.youtube.com/watch?v=5_Le1uzUoZs&feature=youtu.be

Iekļaujoša skola katram bērnam. Facebook ieraksts: https://www.facebook.com/Skola2030/videos/4335204673266753. Vebinārs skolu vadītājiem un skolotājiem, kuri īsteno iekļaujošu izglītību. Tiesiskais regulējums iekļaujošajā izglītībā. Izaicinājumi ceļā uz iekļaujošu skolu. Ko darīt vadības komandai, lai veidotu ieklaujošu organizāciju un apzinātu virzienus, kuros doties, un atbalstītu savus skolotājus? Ko darīt skolotājiem, lai palīdzētu katram skolēnam, organizētu diferencētu mācību procesu un mērķtiecīgi to virzītu? Vada Aija Rusaika, piedalās Anita Falka, VISC Speciālās nodaļas vadītāja, Solvita Lazdiņa, LU SIIC eksperte un Skola2030 konsultante.

Informācija par visiem notikušajiem un plānotajiem vebināriem atrodama šeit: https://www.skola2030.lv/lv/atbalsts/atbalsts-istenosanai/vebinari.

Sniedzam tiešsaistes konsultācijas skolotājiem

Skolotājiem un izglītības iestāžu vadītājiem tiešsaistē noteiktos laikos ir iespēja tikties konsultācijās ar Skola2030 ekspertiem, lai rastu atbildes uz neskaidriem jautājumiem par mācību saturu un pieeju. Konsultācijas tiks piedāvātas katrā mācību priekšmetā. To sākumā jomas eksperts ierasti sniedz aktuālo informāciju, kam seko skolotāju dalīšanās pieredzē un atbildes uz jautājumiem. Lai konsultācijas būtu iespējami vērtīgākas, aicinām uz konsultācijām pieteikties, norādot arī konkrētus jautājumus vai ieteikumus pārrunājamiem jautājumiem.

Pieteikšanās un konsultāciju grafiks: http://skola2030.lv/lv/skolotajiem/konsultacijas-skolotajiem.

Atbalsta materiāli katra mācību priekšmeta skolotājam Skola2030.lv vietnē – tagad vienkopus

Skolotājiem www.skola2030.lv sadaļā Skolotājiem (Mācību jomas) turpmāk pie katras jomas ērti pieejami visi Skola2030 ietvaros tapušie atbalsta materiāli konkrētā mācību priekšmetā – sasniedzamie rezultāti, mācību programmas, mācību līdzekļi, diagnosticējošie darbi, vebināri, publikācijas, diskusijas utt. Ceram, ka šī informācijas palīdzēs orientēties Skola2030 plašajā informācijas klāstā!

Piesakiet Skola2030 ekspertu līdzdalību pasākumos

Turpinām piedāvāt Skola2030 ekspertu iesaisti un konsultācijas skolotāju, izglītības iestāžu (pirmsskolu un skolu) vadītāju interešu grupu, profesionālo organizāciju, pašvaldību apvienību organizētos pasākumos. Prioritāri atsauksimies uzaicinājumiem, kur mērķtiecīgi organizētās kopienās apvienojušies vismaz divu vai vairāku izglītības iestāžu vai pašvaldību pārstāvji – skolotāji, izglītības iestāžu vadītāji, metodiķi. Piedāvājam konsultatīvu atbalstu un praktiskus soļus ideju īstenošanā, īstenojot domu un pieredzes apmaiņu pilnveidotā mācību satura un pieejas ieviešanā un/ vai profesionālai pilnveidei.

Pieteikumu Skola2030 ekspertu iesaistei, lūdzu, aizpildiet tiešsaistē šeit: https://bit.ly/pieteikties_iesaistei. Papildinformācija: rasa.dirvena@skola2030.lv.

Skola2030 un Satori kopīgi aicina kritiski domāt par kritisko domāšanu

Ar rakstiem “Pats ar savu galvu: patiesība un postmodernisms” un “Pats ar savu galvu: kritiskā domāšana zīdaiņiem (un viņu vecākiem)” aizsākas 5 publikāciju sērija “Pats ar savu galvu” kā mēģinājums kritiski domāt par kritisko domāšanu (autore Olga Procevska, komunikāciju zinātņu doktore), kas top sadarbībā ar portālu Satori. Aicinām lasīt arī pārējos sērijas rakstus www.skola2030.lv un portālā www.satori.lv, kā arī noklausīties diskusiju par kritisko domāšanu skolā – vada Olga Procevska, piedalās filozofs Igors Gubenko, uzņēmējs Mārtiņš Vaivars, Skola2030 mācību satura ieviešanas vadītāja Zane Oliņa un antropoloģe Dace Dzenovska.

Klausāmsarunas “Starpbrīdis” papildina jaunas epizodes

Skola2030 “Starpbrīdī” aicinām uz sarunām dažādus ekspertus un viedokļu līderus par tēmām, kas svarīgas izglītībā un skolā. Līdz šim klausītājiem nodotas jau 10 epizodes, no kurām jaunākās veltītas skolotāja personībai (#10 “Vai skolotājam jābūt harismātiskam?”) un problēmrisināšanai (#9 “Strauss, vāvere vai risinājums?”). Tāpat aicinām klausīties arī senākas sarunas – par kritisko domāšanu, kultūras mācīšanu, gramatiku skolā, nacionālo pašapziņu, tehnoloģijām skolā, ekskursiju kā iespēju mācīties, emociju un intelekta attiecībām mācoties, kā arī par mācību grāmatu nozīmi https://www.skola2030.lv/lv/jaunumi/starpbridis. Vai ir kāda tēma, par kuru vēlaties dzirdēt ekspertu viedokļus, vai cilvēki, kuru balsis būtu vērtīgi uzklausīt? Rakstiet savus ierosinājumus info@skola2030.lv ar norādi “Klausāmsarunas “Starpbrīdis””.

Pieejami konferences “Logos – tehnoloģijas labākai izglītībai” sesiju un darbnīcu ieraksti

Skola2030 augustā rīkotās konferences “Logos – tehnoloģijas labākai izglītībai” diskusiju, priekšlasījumu un darbnīcu ieraksti tagad ir pieejami šeit: Konferences “Logos: tehnoloģijas labākai izglītībai” sesiju ieraksti (skola2030.lv)!

Šī ir lieliska iespēja iedvesmoties no inovatīvu skolu, skolotāju un skolu vadītāju (kā Latvijas, tā ārvalstu – Austrālijas, ASV, Dānijas, Igaunijas, Austrijas) – pieredzes, darbnīcās vērot skolu pieredzes demonstrējumus (savā pieredzē dalījās 91 runātājs no vairāk nekā 70 skolām) visiem tiem, kas nepaguva to izdarīt konferences dienās vai vēlas vēlreiz atsaukt atmiņā dzirdēto. Skolotāji, kas piedalījās konferencē, ļoti atzinīgi ir novērtējuši iespēju rast jaunas idejas jaunajā mācību gadā, apgūt jaunus izglītības tehnoloģiju rīkus, tostarp iepazīties ar Skola2030 jauno mācīšanās platformu www.skolo.lv, kā arī dzirdēt kolēģu pieredzes stāstus. Katra mācību priekšmeta skolotājam ir iespēja atrast sev ko vērtīgu.