12.06.2020

Vasaras klausāmgabali mācību un pārmaiņu arhitektiem

Plašākam redzeslokam – iesaka Zane Oliņa, Skola2030 mācību satura ieviešanas vadītāja

Vasaras refleksijai dārzā, pļavā vai pie jūras skolotājiem, skolu vadītājiem, ikvienam, kas ikdienā veido situācijas, rada priekšnoteikumus, virza un vada savu skolēnu, kolēģu, komandu un paši savu izaugsmi, iesakām trīs klausāmas (un arī izlasāmas transkripta formā), savā ziņā savstarpēji saistītas aplādes (podkāstus) angļu valodā no ASV sabiedriskā medija National Public Radio raidījuma HiddenBrain arhīviem. Varbūt tie kļūst par savstarpēju sarunu iespēju kolēģu starpā, – to izmēģinājām Skola2030 komandā.

Daži jautājumi pārdomām.

  • Kādi apsvērumi ietekmē manas izvēles ikdienā? Kā izvēles iespējas un par kādiem jautājumiem ietekmējušas manas sajūtas, motivāciju, rīcību?
  • Kādus ieradumus esmu izveidojis savā dzīves laikā? Kādi apstākļi, priekšnoteikumi tos veidojuši? Kādu jaunu ieradumu gribētu izveidot vai no kāda atbrīvoties?
  • Kā dažādi ārēji apstākļi, nosacījumi, spēles noteikumi manā darbavietā vai citos kontekstos ietekmē manus lēmumus, motivāciju, iesaisti, rīcību?
  • Kā es savu pieredzi, aplādēs (podkāstos) dzirdēto varu izmantot, lai radītu jaunas iespējas saviem skolēniem, kolēģiem?

The Choices Before Us: Can Fewer Options Lead To Better Decisions?

https://www.npr.org/2020/05/04/850104564/thechoices-before-us-can-fewer-options-lead-to-betterdecisions par faktoriem, kas nosaka un palīdz pieņemt lēmumus izvēles situācijās, par izvēļu nozīmi kā rīcības motivatoru, par izvēlēm kā iespēju iztēloties un veidot nākotni.

Creatures Of Habit: How Habits Shape Who We Are — And Who We Become

https://www.npr.org/2019/12/11/787160734/creatures-of-habit-how-habits-shape-who-we-are-and-who-we-become – par ieradumu nozīmīgumu mūsu dzīvē, priekšnoteikumiem, kas ietekmē ieradumu veidošanos nostiprināšanos, un ko varam darīt, lai tādus attīstītu vai no kādiem atteiktos.

Theory vs. Reality: Why Our Economic Behaviour Isn’t Always Rational

https://www.npr.org/2020/05/28/864335677/theory-vs-reality-why-our-economic-behavior-isnt-always-rational - par ietekmīgiem rīcībpolitikas paņēmieniem visos līmeņos – atrast līdzsvaru starp racionālo interešu un vērtībās balstītu pieeju, modinātu iekšējo motivāciju rīcībai un pašatdevi.