19.02.2018
Rita Dementjeva Mg. art. Mākslu mācību satura izstrādes vecākā eksperte

ATSKATS uz diskusiju forumu «Kura no mākslām ir vissvarīgākā skolā?»

Šajā forumā piedalījās skolu un augstskolu mācībspēki, vecāki, mūzikas, kino, arhitektūras nozares pārstāvji, interešu izglītības un kultūrizglītības pārstāvji.

Pašlaik, kad tiek pārskatīts mācību saturs vispārējā izglītībā, nozaru pārstāvji to saredz kā iespēju spēcināt vienas vai otras nozares pārstāvniecību mācību saturā. Lūkojoties no skolēna pozīcijām, mums ir jāveido līdzsvarots saturs, lai skolēnam būtu iespēja un laiks iztēloties, attīstīt savus talantus, iedziļināties, runāt par savām veiksmēm un izaicinājumiem un gūt prieku no radošā procesa, tāpēc foruma laikā tā dalībniekiem bija iespējams sarunāties vienam ar otru, lai apjaustu, cik garš ir vēlmju saraksts un ka to visu objektīvu iemeslu dēļ nav iespējams ieviest klasē.

Foruma dalībnieki vienojās, ka visas mākslas ir vienlīdz svarīgas skolēna attīstībā, tomēr katra no tām attīsta īpašas prasmes un zināšanas, kas veido harmonisku personību.

Viens no līdzsvarota satura radīšanas priekšnoteikumiem ir skaidra robežu noteikšana starp vispārējo izglītību, interešu izglītību un profesionālās ievirzes izglītību. Tāpat izskanēja viedokļi, ka vairāk jādomā par mākslu integrēšanu, kas dotu skolēnam vienotu izpratni.

Foruma dalībnieki uzsvēra to, ka radošumu nevar iemācīt, to var izkopt un attīstīt ar iztēles un spontanitātes palīdzību dažādās jomās, ne tikai mākslās. Galvenais ir to «neaizvērt» un «nenokaut». Tāpat dalībnieki uzsvēra, ka radošais process ir daļa no rezultāta un ir jādiskutē arī par radošā procesa un tā iznākuma vērtēšanas kritērijiem.

Vēlamies pateikties visiem, kuri piedalījās un aktīvi iesaistījās diskusijās, un drosmīgi dalījās ar savām pārdomām! Tas mums daudz nozīmē, jo pierāda, ka mēs esam gatavi sadarboties, lai nonāktu pie kvalitatīvāka rezultāta skolēnam.

Forums «Kura no mākslām ir vissvarīgākā skolā?» bija ceturtais no septiņiem diskusiju pasākumiem, kuros dažādu profesionālās darbības jomu eksperti diskutēja par jautājumiem, kas ir aktuāli jaunā mācību satura un pieejas kontekstā. 

Forumā izskanējušie viedokļi un atziņas ir būtiski Skola2030 komandai un Valsts izglītības satura centram, strādājot pie mācību satura un pieejas pilnveidošanas un domājot par sekmīgu tā ieviešanu. Paldies ikvienam foruma dalībniekam par aktīvu līdzdalību!

Par raksta autoru

Rita Dementjeva

Mg. art. Mākslu mācību satura izstrādes vecākā eksperte

Humanitāro zinātņu maģistre mākslās. Iepriekš strādājusi Latvijas valsts simtgades birojā par projektu koordinatori, Latvijas Mākslas akadēmijā par modes dizaina katedras metodiķi, Kultūras ministrijā par arhitektūras speciālisti, bijusi arī Dziesmu un deju svētku projektu vadītāja, skolotāja. Profesionālās intereses: pedagoģija un mākslas pasākumu organizēšana.