08.12.2023

Skola2030 ekspertes piedalās Latvijas Kultūras kanona konkursa žūrijā

No 27. novembra līdz 1. decembrim norisinājās Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Latvijas Kultūras kanona konkursa “Kultūras vērtību sardzē: radīt savu kultūras kanona vērtību drošības atslēgu” pirmā kārta, kurā tikās 42 skolu komandas no visas Latvijas, lai žūrijas komisijai prezentētu konkursa pirmās kārtas uzdevumu. Konkursa žūrijā piedalījās arī Skola2030 vecākās ekspertes Elīna Apsīte, Ilze Mazpane un Inga Krišāne.

Piecu dienu garumā konkursa žūrijai bija iespēja novērtēt jauniešu zināšanas par kultūras kanona vērtībām, iepazīties ar skolēnu argumentiem konkrētu vērtību apdraudējumam un uzzināt komandas izstrādātos vērtību aizsardzības plānus saglabāšanas apdraudējuma risku mazināšanai.

Pirmajā kārtā skolu komandas pētīja Latvijas kultūras kanonā iekļautās kultūras vērtības un izvēlējās vienu, sev būtisku kultūras kanonā iekļautu vērtību, kuras saglabāšanu apdraud mūsdienu ekonomiskās, sociālās, drošības vai vides krīzes izpausmes. Balstoties izvēlētajā vērtība un pierādījumos tam, ka konkrētā vērtība ir apdraudēta, komandas izstrādāja savu scenāriju konkrētai rīcībai, kas mazinātu izvēlētās vērtības saglabāšanas un pārmantošanas riskus. Vērtības, kuras biežāk izskanēja skolēnu prezentācijās: viensētas, rudzu maize, lībiešu valoda un kultūra, mirušo ofīcijs, kapu kopšanas tradīcija, tāpat arī kanonā iekļautās filmas, Dziesmu un deju svētku tradīcija, tautas tērps u.c.

Konkursa otrajā kārtā, kas norisināsies 2024. gada 12. janvārī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, konkursa organizatori kopā ar kultūras un radošā sektora profesionāļiem, kā arī kultūras mantojuma speciālistiem dalīsies pieredzē par konkrētu mantojuma veidu (materiālā, nemateriālā, digitālā), kā arī mākslas darbu saglabāšanas apdraudējumiem un līdz šim izmantotām aizsardzības pieejām vai risinājumiem. Tiks apzinātas arī jauno tehnoloģiju iespējas rast efektīvākus kultūras vērtību saglabāšanas un aizsardzības risinājumus. Tādējādi seminārā sniegtās zināšanas komandām labāk palīdzēs sagatavoties konkursa finālam.

Konkursa trešā kārta (fināls) notiks 2024. gada 8. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, un tajā skolēnu komandas savstarpēji debatēs par to, kā izstrādātā kultūras kanona vērtības aizsardzības ceļa karte darbojas praksē.

Ar konkursa norises gaitu var iepazīties Latvijas Kultūras kanona mājaslapā www.kulturaskanons.lv, lapā Facebook un Latvijas Kultūras akadēmijas mājaslapā www.lka.edu.lv.